Конспект уроку для 7 класу на тему "Сучасне аранжування класичних творів"
Мета: Продовжити
знайомство учнів з поняттям «аранжуванням музики», розглянути сучасне
електронне аранжування класичної музики та
визначити їхні характерні
особливості, познайомити з творчістю Р.Клайдермана, пригадати творчість
Л.Бетховена та Ф.Шуберта на прикладі
їхніх творів.
Розвивати
вміння учнів уважно слухати музику, знаходити спільні та відмінні риси між творами та їхніми аранжуваннями, розвивати
вміння аналізувати музичні твори та їхні аранжування, розвивати вміння вірно
виконувати мелодію пісні та надавати
характеристику засобам її музичної виразності.
Виховувати
ціннісне ставлення до музичної культури минулого і сучасності, до творчості
відомих композиторів та видатних
виконавців інструментальних творів.
Тип уроку: комбінований,
урок поглиблення в тему.
Обладнання: музичний
інструмент, програвач, портрети композиторів Л.ван Бетховена, Ф.Шуберта,
Р.Клайдермана.
Хід уроку
Вхід
під мелодію сонати №14 Л.Ван Бетховена.
Організаційний
момент. Мотивація до навчання.
-
Сьогодні
музика відкриє вам свої нові секрети аранжування.
Актуалізація опорних знань. Індивідуальне опитування
-
Що
нового про аранжування ви дізналися на
попередньому уроці?
-
Пригадайте
імена відомих вам аранжувальників.
Новий матеріал
для засвоєння. Бесіда з учнями про секрети аранжування
У наш час шедеври світової класики
часто виконують на електронних інструментах і переробляють за допомогою
комп’ютерних програм. Улюблені мелодії, спрощенні чи ускладненні, насичені
сучасними ритмами, змінюються так, що іноді їх неможливо упізнати.
Музичний словничок
Аранжування – (від франц. arranger - упорядковувати).
1.
Переклад
музичного твору для іншого складу
виконавців.
2.
Полегшений
виклад музичного твору для
виконання на тому самому інструменті.
3.
Обробка
мелодії для виконання на музичному
інструменті або для голосу із супроводом.
4.
У
джазовій музиці – пов’язані з імпровізаційним стилем музикування гармонічні,
фактурні зміни, які музиканти вносять у твір під час виконання.
5.
У
популярній музиці – створення інструментального
супроводу до мелодії пісні для різного складу
виконавців.
Відомий
французький піаніст Річард Клайдерман підкорив Європу витонченими
аранжуваннями, у яких разом з фортепіано звучать електрогітари, сучасні ударні,
синтезатори. Репертуар музиканта не обмежується одним стилем. Його інтереси
різнобічні: від класичних творів до джазових. Та все ж Річард Клайдерман — це
передусім майстер романтичних настроїв. Недарма його називають «принцом
романтики».
Пригадайте
Місячну сонату Людвіга ван Бетховена, першу частину якої ви слухали на уроках
музичного мистецтва минулого року. Чому соната
отримала таку назву? Послухаймо цей твір в аранжуванні Річарда Клайдермана.
Музичне
сприймання. Л. ван Бетховен Соната № 14, частина №1
-
Що ви пам’ятаєте про Л.ван Бетховена?
Соната для фортепіано № 14 до-дієз
мінор («Місячна») написана Л. ван Бетховеном у 1800-1801 роках і присвячена, за
однією із версій, графині Дж.Гвічарді.
Назву сонати «Місячна» запропонував у
1832 р. музичний критик Л.Рельштаб, порівнюючи першу частину твору з місячним
сяйвом.
Соната має підзаголовок « у дусі фантазії». У ній три частини, що традиційно для сонати,
однак починається вона досить незвично –
повільною, похмурою, досить скорботною музикою, що в класичному варіанті сонати є характерним для середньої
частини. У музиці відображається
мотив розчарування від нерозділеного кохання.
Л. ван Бетховен
Соната №14,частина №1 в аранжування Р.Клайдермана.
-
Чи змінилася музика?
-
Який емоційний стан викликала ця музика?
-Пригадайте
твори Франца Шуберта, які ви слухали на уроках музичного мистецтва. Як ви
можете охарактеризувати його музику?
Упродовж
свого нетривалого життя (31 рік) австрійський композитор Франц Шуберт написав
велику кількість творів. Саме завдяки йому жанр пісні увійшов у класичну музику
і набув художньої досконалості. Шуберт с автором понад 600 пісень, зокрема, на
вірші Йоганна Гете, Генріха Гейне та інших відомих німецьких поетів. Сучасна
інтерпретація «Серенади», яку композитор написав на вірші Л. Рельштаба,
сьогодні вражає своєю динамікою й енергією.
Франц Шуберт, «
С е р е н а д а » в класичному виконанні та в аранжуванні Р.Клайдермана.
Аналіз музичних творів
·
Розкажіть
про своє враження від прослуханої музики
·
Як змінилися звучання і характер твору після
аранжування?
·
Охарактеризуйте засоби
музичної виразності кожного
твору.
·
Які
інструменти створили
неповторний музичний образ у
кожному творі?
·
Чим
відрізняється звучання музичних інструментів від звучання синтезатора?
Фізкультхвилинка.
Поспівка. Вправи для
розвитку музичного слуху та голосу.
Робота над виразністю
виконання пісні «Стоїть тополя».
Повторення
пісні.
Виконання
пісні а капела та під супровід музичного інструмента.
Творче завдання «Ритмічний
супровід до пісні».
Розгляньте графічне зображення мелодії
пісні. У ній є короткі та довгі звуки. Короткі проплескуйте
руками, а довгі відбивайте ногами.
Узагальнення
вивченого матеріалу. Рефлексія.
·
Що
таке аранжування?
·
Які обробки музичних творів вам запам’яталися?
·
У
чому, на вашу думку, особливість аранжування Р.Клайдмана?
·
Про
що розповіла вам соната Л. ван Бетховена?
·
Як
ви гадаєте, чи часто аранжування використовують сьогодні?
·
Розкажіть
про свої враження від уроку.
Домашнє завдання
Прослухайте свої
улюблені пісні. Чи будуть серед
них твори, присвячені темі кохання?
Вихід
з класу під мелодію сонати № 14 Л. ван Бетховена
Немає коментарів:
Дописати коментар